.
Κατηγορία MotoGP
Κυριακή, 30 Ιουνίου 2024 17:51

MotoGP 2024, 8ος Αγώνας, Ολλανδία – Περίπατος Bagnaia στο Assen, παραμένει πρώτος στο Πρωτάθλημα ο Martin

Νικήτριες στο Assen θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν σήμερα οι GP24 της Ducati και μεγάλος «χαμένος» το άθλημα ένεκα…. γραφειοκρατίας.

Τη νίκη πήρε «αεράτα» ο Francesco Bagnaia εκκινώντας από την 1η θέση, με τον Jorge Martin να έρχεται 2ος παρά την ποινή λόγω καθυστέρησης αναβάτη στο Q2 που του επέφερε την 5η θέση στη σχάρα εκκίνησης. Ο προσεχώς πρώην αναβάτης της προσεχώς πρώην Ducati Pramac, έκανε πολύ καλή εκκίνηση, δίχως όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Pecco. Από εκεί και πίσω, ήταν ένας άλλος αγώνας για την 3η θέση, την οποία πήρε τελικά στις «καθυστερήσεις» ο Enea Bastianini που έκανε το θαύμα ξεκινώντας από την 11η θέση.

Πρώτος εκτός βάθρου αναβάτης ο Marc Marquez στην 4η θέση, ο οποίος φλερτάροντας με την ποινή για τις πιέσεις ελαστικών δε δίστασε να αφήσει το Fabio Di Giannantonio να τον περάσει ενώ βρισκόταν στην 3η θέση, προκειμένου να «ξαναζεστάνει» τα ελαστικά του, ανεβάζοντας έτσι την πίεση τους. Εν τέλει, τα λάθη του Ιταλού αναβάτη της Pertamina Enduro VR46, τον ξαναέφεραν πίσω από το Marquez.

Από 5ος όμως ο Maverick Vinales ήταν αυτός που βρέθηκε 6ος στη θέση του Di Giannantonio. Στο Vinales επιβλήθηκε ποινή μιας θέσης για «υπέρβαση ορίων πίστας». Αστεία πράγματα για χιλιοστά του curb και μάλιστα στο τέλος του αγώνα. Στα 8 δεύτερα πίσω από το Maverick τερμάτισε ο Brad Binder, ενώ ακόμα πιο αραιά πίσω ακολούθησαν οι Alex Marquez, Raul Fernandez και Franco Morbidelli που έκλεισαν τη 10άδα της κορυφής.

Οι πτώσεις

…δεν έλειψαν και σήμερα, με τρομακτικότερη εκείνη του Alex Rins στην πρώτη μόλις στροφή του αγώνα και πιο απογοητευτική εκείνη του Pedro Acosta στον τελευταίο γύρο, βρισκόμενος μάλιστα στην 7η θέση. Τον αγώνα τους λόγω πτώσεων δεν τέλειωσαν ποτέ επίσης οι Marco Bezzecchi και Joan Mir.

Η συνέχεια αναμένεται να δοθεί στο Sachsenring στις 7 Ιουλίου, με το «φιλοσοφικό» ερώτημα της ημέρας να είναι το κατά πόσο οι θέσεις τερματισμού πρέπει να αλλάζουν «στα χαρτιά» με ποινές από υπερβολικές μέχρι.. αστείες. Συμφωνείτε;

UPDATE: Ποινή 16 δευτερολέπτων και για το Marc Marquez λόγω λάθος πίεσης ελαστικών τον φέρνει τελικά στη 10η θέση.