.
Κατηγορία Motocross
Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2024 15:46

Π.Π. ΜΧ 2024, 6ος αγώνας, Τρίκαλα

Παναγιώτης Κουζής και Μάριος Κανάκης οι πρωταθλητές 2024 σε ΜΧ και ΜΧ2 αντιστοίχως.

Ο έκτος και τελευταίος αγώνας της χρονιάς για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2024 διοργανώθηκε στην πίστα Πρίνος MX Park από τον Μοτοσυκλετιστικό Αθλητικό Σύλλογο Τρικάλων (Μ.Α.Σ.Τ.). Κανονικά αυτός θα ήταν ο έβδομος αγώνας της χρονιάς, αν δεν είχε ματαιωθεί ο τέταρτος κατά σειρά αγώνας στην Εορδαία.

ΜΧ1 / ΜΧ300

Στη μεγάλη κατηγορία των 450 κυβικών εκατοστών πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουζής με ΤΜ.

Στον πρώτο αγώνα νικητής ήταν ο Ανέστης Ράδος (GASGAS) μπροστά από τον Εμμανουήλ Κρητικό (ΚΤΜ) και τον Κύπριο Χρύσανθο Γεωργίου.

Στο δεύτερο σκέλος της ΜΧ1 ο Κουζής πήρε τη νίκη με δεύτερο τον Κρητικό και τρίτο τον Γεωργίου.

Έτσι ο Κρητικός ανακηρύχθηκε νικητής του αγώνα των Τρικάλων, με δεύτερο τον Κουζή και τρίτο τον Ράδο.

Στη δίχρονη κατηγορία ΜΧ300 νικητής ήταν και στους δύο αγώνες ο Δημήτριος Μπάκας (Yamaha), ο οποίος είναι και ο νέος πρωταθλητής της.

ppmx 6 trikala mx1

ΜΧ2 / ΜΧ125

Πρωταθλητής ΜΧ2 είναι για το 2024 ο Μάριος Κανάκης (ΚΤΜ), ο οποίος μοιράστηκε τις νίκες στα δύο σκέλη με τον Φραγκίσκο Ζούνη (Yamaha).

Στο πρώτο σκέλος ο Ζούνης νίκησε μπροστά από τον Σωτήριο Φωτάκη (ΚΤΜ) και τον Δημήτρη Γανωτή (Yamaha), ενώ στο δεύτερο πρώτευσε ο Κανάκης με το βάθρο να συμπληρώνουν οι Νικόλαος Λυρίου (Fantic) και Ζούνης.

Συνολικά στα Τρίκαλα μεγάλος νικητής ήταν ο Ζούνης, με δεύτερο τον Κανάκη και τρίτο τον Λυρίου.

Στα δίχρονα 125 νικητής αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μερκούρης (ΚΤΜ) που κατέκτησε και τον τίτλο της κατηγορίας αυτής.

ppmx 6 trikala mx2

Open

Με δύο νίκες πρώτευσε στην κατηγορία ο Κωνσταντίνος Τζιώρας (ΚΤΜ), με δεύτερο τον Νικόλαο Διακάκη (Husqvarna) και τρίτο τον Ευάγγελο Μπαλάτσο (Yamaha).

ppmx 6 trikala open

Senior

Μάρκος Καρασακαλίδης (GASGAS) και Δημήτρης Κεραμιδάς (Suzuki) μοιράστηκαν τις νίκες στα δύο σκέλη των Τρικάλων, με τον πρώτο να αναδεικνύεται νικητής του αγώνα. Στην τρίτη θέση στο σύνολο τερμάτισε ο Βασίλειος Ράπτης (Kawasaki) τερματίζοντας και τις δύο φορές τρίτος.

ppmx 6 trikala senior

ΜΧ85

Ο Γεώργιος Χατζάκης (Yamaha) έκλεισε ιδανικά τη φετινή σεζόν με δύο νίκες και τον τίτλο της κατηγορίας του στα Τρίκαλα.

Τον ακολούθησαν στο βάθρο οι Ηλίας Λιάκος (GASGAS) και Γεώργιος Κουκαλιώτης (Yamaha), έχοντας μοιραστεί από μια δεύτερη και μια τρίτη θέση έκαστος στα δύο σκέλη.

ppmx 6 trikala mx85

ΜΧ65

Στη μικρότερη κατηγορία του πρωταθλήματος ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τρακαδάς (ΚΤΜ) παίρνοντας δύο νίκες και το πρωτάθλημα.

Στη δεύτερη θέση στο σύνολο του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντώνης Τσιγκόλης (GASGAS) και στην τρίτη ο Δημήτρης Χαραλαμπόπουλος (Yamaha).