.
Κατηγορία Motocross
Τρίτη, 01 Οκτωβρίου 2024 13:41

Π.Π. ΜΧ 2024, 6ος αγώνας, Κρηνίδες

Οι Κρηνίδες Καβάλας υποδέχτηκαν τον 6ο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ΜΧ που συνδιοργανώθηκε με τον 5ο γύρο του της BMU.

Με πληθώρα συμμετοχών, αρκετούς θεατές και διεθνείς αθλητές που έδωσαν το παρόν επ' ευκαιρία της από κοινού διοργάνωσης του Βαλκανικού Πρωταθλήματος (BMU) η εξαιρετική πίστα στις Κρηνίδες φιλοξένησε τον 6ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross.

ΜΧ1 / ΜΧ300

Κυρίαρχος και στα δύο σκέλη του αγώνα ήταν ο Ρουμάνος Robert Krisztaian Tompa (Yamaha) με δύο νίκες, ακολουθούμενος και στις δύο περιπτώσεις από τον Παναγιώτη Κουζή (ΤΜ), ο οποίος ήταν δις νικητής της ελληνικής κατάταξης.

Στο πρώτο σκέλος το βάθρο συμπλήρωσε από την τρίτη θέση ο Ανέστης Ράδος (GASGAS), ενώ στο δεύτερο τη θέση κατέλαβε ο Κύπριος Χρύσανθος Γεωργίου (ΚΤΜ).

Όσον αφορά στη δίχρονη κατηγορία ΜΧ300 είχαμε δύο πανομοιότυπα βάθρα στα δύο σκέλη, με νικητή τον τον Δημήτρη Μπάκα (Yamaha), δεύτερο τον Κυριάκο Μπόγρη (ΚΤΜ) και τρίτο τον Κωνσταντίνο Τσάτσο (ΚΤΜ).

Όσον αφορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΜΧ 2024, η κατάταξη του αγώνα έχει ως εξής για τις ΜΧ1 και ΜΧ300:

ppmx24 krinides mx1

ppmx24 krinides mx300

ΜΧ2 / ΜΧ125

Ο Μάριος Κανάκης (ΚΤΜ) πήρε δύο νίκες στη γενική κατάταξη της κατηγορίας 250 κυβικών εκατοστών, κυριαρχώντας τόσο μεταξύ των Ελλήνων όσο και των ξένων αντιπάλων του στον αγώνα της BMU.

Στο πρώτο σκέλος δεύτερος τερμάτισε ο Σωτήρης Φωτάκης (ΚΤΜ) και τρίτος ο Νίκος Λυρίου (Fantic), ενώ στο δεύτερο ο Δημήτρης Γανωτής (Yamaha) τερμάτισε δεύτερος και ο Φραγκίσκος Ζούνης (Yamaha) τρίτος.

Στα δίχρονα 125 της κλάσης ΜΧ125 είχαμε (όπως και στην ΜΧ300) δύο βάθρα με την ίδια ακριβώς σύνθεση: πρώτος ο Κωνσταντίνος Μερκούρης (KTM), δεύτερος ο Χρήστος-Παναγιώτης Ταμβάκος (Yamaha) και τρίτος ο Ελευθέριος Παπαδάκης (ΚΤΜ).

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των ΜΧ2 και ΜΧ125 με την κατάταξη του ελληνικού πρωταθλήματος:

ppmx24 krinides mx2

ppmx24 krinides mx125

Open

Στην Open κατηγορία ο Hristian Ilioski από τη Βόρεια Μακεδονία πήρε τις νίκες και στα δύο σκέλη.

Στο πρώτο τον ακολούθησαν στο βάθρο κατά σειρά οι Γεώργιος Γρηγοριάδης (Husqvarna) και Δημήτρης Βαγγελάκος (Fantic), ενώ στο δεύτερο οι Κωνσταντίνος Τζιώρας (ΚΤΜ) και Βαγγελάκος.

Για το ελληνικό πρωτάθλημα η κατάταξη του αγώνα έχει ως εξής:

ppmx24 krinides open

Senior

Το πρώτο σκέλος είχε ως νικητή τον Δημήτριο Βασιλειάδη (ΚΤΜ), με δεύτερο τον Ρουμάνο Cojanu Ionut Marius και τρίτο τον Δημήτρη Κεραμιδά (Suzuki).

Στο δεύτερο σκέλος η νίκη πήγε στον Μάρκο Καρασακαλίδη (GASGAS), με δεύτερο τον Βούλγαρο Vasil Stoyanov και τρίτο τον Cojanu.

ppmx24 krinides senior

ΜΧ85

Ο Ρουμάνος Dumitru Sami Alenandru νίκησε και στα δύο σκέλη της κατηγορίας στις Κρηνίδες, με την αθλήτρια από τη Σερβία, Ana Kolnookov, να παίρνει δύο δεύτερες θέσεις.

Ο Γεώργιος Χατζάκης (Yamaha) ανέβηκε δύο φορές το βάθρο της γενικής κατάταξης, αμφότερες ως τρίτος.

Η ελληνική κατάταξη του αγώνα για την ΜΧ85 έχει ως εξής:

ppmx24 krinides mx85

ΜΧ65

Στη μικρότερη κατηγορία του πρωταθλήματος ο Βούλγαρος Georgi Iliev πήρε την πρωτιά με δύο νίκες στα ανάλογα σκέλη.

Στο πρώτο τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Δημήτρης Φωτόπουλος (Yamaha) και στην τρίτη ο Σέρβος Viktor Kolnookov.

Η ελληνική κατάταξη του αγώνα για την ΜΧ65 έχει ως εξής:

ppmx24 krinides mx65

MX Women

Στην κατηγορία Γυναικών νικήτρια και στα δύο σκέλη ήταν η Ρουμάνα Cojanu Aida Ioana. Στο πρώτο σκέλος δεύτερη ήταν η Ιωάννα Λάμπρου (Yamaha) και τρίτη η Ρουμάνα Cojanu Maya Elena.

Στο δεύτερο σκέλος τη νικήτρια ακολούθησαν στο βάθρο κατά σειρά οι Αμαλία Λάμπρου (Yamaha) και Cojanu Maya Elena.

Η ελληνική κατάταξη για τις Γυναίκες έχει ως εξής:

ppmx24 krinides women

Αναλυτικά αποτελέσματα αγώνα και βαθμολογίες Π.Π. ΜΧ 2024

Ο επόμενος αγώνας, τελευταίος του πανελληνίου πρωταθλήματος, είναι προγραμματισμένος για τις 19-20 Οκτωβρίου στα Τρίκαλα.