Κατηγορία MotoGP
Δευτέρα, 29 Οκτωβρίου 2012 11:18

MotoGP 2012, 17ος αγώνας, Philip Island

«Χαρακίρι» στην στροφή “Honda” για τον Dani Pedrosa

Η 2η θέση στο Gp της Αυστραλίας ήταν αρκετή για να στεφθεί ο Ισπανός αναβάτης της Yamaha, Jorge Lorenzo, παγκόσμιος πρωταθλητής της κατηγορίας MotoGP για 2η φορά. Πρώτος για 6η συνεχόμενη φορά στην πατρίδα του ο Casey Stoner μετά από ένα 3ήμερο κυριαρχίας. Ο Cal Crutchlow ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου σημειώνοντας την 2η καλύτερη επίδοση του για φέτος.

Άτυχος ο Pedrosa

Μπορεί ο Lorenzo να έκανε την καλύτερη εκκίνηση, αλλά τελικά μετά από μερικές στροφές ο Pedrosa ήταν αυτός που πήρε την πρωτοπορία. Στον 2ο κιόλας γύρο ο Lorenzo έχασε ακόμα μία θέση από τον Casey Stoner. Δυστυχώς όμως, τότε έγινε το αναπάντεχο και ο Dani Pedrosa έχασε την γραμμή του στην στροφή “Honda”. Σαν αποτέλεσμα, στην προσπάθεια επαναφοράς της μοτοσυκλέτας του, ο Ισπανός έχασε τον έλεγχο του πίσω ελαστικού του και έπεσε. Αν και ο αναβάτης της Repsol Honda ήταν σε θέση να συνεχίσει, η μοτοσυκλέτα του δεν ήταν με αποτέλεσμα το πέρασμα από τα pits να είναι απαραίτητο, αφήνοντας τον Jorge Lorenzo αντιμέτωπο μόνο με τον εαυτό του. Ο προπορευόμενος Stoner συνέχισε να πιέζει ανοίγοντας διαφορά από τον Lorenzo ο οποίος πλέον δεν είχε λόγο να ρισκάρει. Εν τω μεταξύ, ωραία μάχη πίσω από τους 2 πρωτοπόρους έδιναν οι Crutchlow, Dovizioso, Bautista και Bradl.

Στη συνέχεια

Ο επόμενος που σημείωσε πτώση ήταν ο αναβάτης της Paul Bird Motorsport, James Ellison ενώ παράλληλα αναγκάστηκε να εγκαταλείψει και ο Colin Edwards λόγω τεχνικού προβλήματος.  Με 18 γύρους να απομένουν ο Crutchlow ήταν αυτός που ξεχώριζε καθώς είχε καλύτερα γυρολόγια από τον Lorenzo και είχε αφήσει πίσω του τον Dovizioso, ο οποίος απειλούνταν από τον Alvaro Bautista. Πιο πίσω στην ενδοοικογενειακή μάχη των Desmosedici, τον ρυθμό έδινε ο Valentino Rossi , έχοντας πίσω του τους Karel Abraham και Nicky Hayden.
 Έπειτα, ήταν σειρά του Bautista να ξεχωρίσει περνώντας το Dovizioso. O Ιταλός μετά υπέκυψε και στις πιέσεις του Bradl χάνοντας ακόμα μια θέση. Στις μπροστά θέσεις μοναχικό αγώνα έκαναν οι Stoner, Lorenzo και Crutchlow στην 1η , 2η και 3η θέση αντίστοιχα, έχοντας ανοίξει ο καθένας διαφορά από τον επόμενο.  Το ενδιαφέρον όμως κρατούσε η μάχη της 4ης θέσης με τους Bautista και Dovizioso ( ο οποίος είχε πάρει πίσω τη θέση του) να κάνουν ωραίο αγώνα, και τον ιταλό να υπερισχύει τελικά του ισπανού.

Εν τέλει

Το πέσιμο της καρό σημαίας βρήκε μεγάλο νικητή τον Casey Stoner, ο οποίος κέρδισε για 6η συνεχόμενη χρονιά τον αγώνα της πατρίδας του και παγκόσμιο πρωταθλητή για το 2012 τον Jorge Lorenzo του οποίου η 2η θέση σε συνδυασμό με την πτώση του Perdosa κλείδωσε τον τίτλο. Εξαιρετικός και ο Cal Crutchlow στην 3η θέση με το 2ο βάθρο στην πορεία του στα MotoGp μέχρι στιγμής, παρά το γεγονός ότι έτρεχε με βρογχίτιδα που τον καταπονούσε από τις προηγούμενες ημέρες. Ακολούθησαν οι Dovizioso, Bautista, Bradl, Rossi, Hayden, Abraham και Espargaró του οποίου η CRT  ήταν και αυτή που σημείωσε την καλύτερη επίδοση.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 29 Οκτωβρίου 2012 12:43

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGp 2012, 16ος αγώνας, Sepang MotoGP 2012, 18ος αγώνας, Valencia »