Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 07 Οκτωβρίου 2024 11:31

Motocross των Εθνών 2024, Matterley Basin (Αγγλία)

Θρίαμβος για την Αυστραλία, κατέκτησε το πρώτο ΜΧοΝ της ιστορίας της.

Η 77η διοργάνωση του MX of Nations 2024 (ΜΧ των Εθνών) στην Αγγλία αποδείχθηκε σημαδιακή για την ομάδα της Αυστραλίας, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση με αναβάτες τους Hunter Lawrence (MXGP), Kyle Webster (MX2) και Jett Lawrence (Open).

Οι Αυστραλοί έφτασαν στην κορυφή του κόσμου μετά από μια δυνατή μάχη με την ομάδα των ΗΠΑ των Eli Tomac, Cooper Webb και Aaron Plessinger, ενώ στην τρίτη θέση έκλεισε το ΜΧοΝ 2024 η Ολλανδία με τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή ΜΧ2 Kay de Wolf, τον Jeffrey Herlings και τον Glenn Coldenhoff.

Παρότι ο βροχερός καιρός δε βοήθησε, η εξαιρετική κατάσταση της πίστας συνέβαλλε σε τρεις θεαματικούς αγώνες.

GAJSER MXoN UK 2024
Tim Gajser (Σλοβενία, Honda)

Race 1 - MXGP και ΜΧ2

Στον πρώτο αγώνα η εκκίνηση θύμισε πολλά φετινά Grand Prix με τον Ισπανό Jorge Prado να εκτοξεύεται στη Holeshot με τους Tim Gajser (Σλοβενία) και Jeffrey Herlings (Ολλανδία) στο κατόπι του, ενώ λίγο πιο πίσω ο Eli Tomac (ΗΠΑ) μαχόταν για την τέταρτη θέση με τον Ken Roczen (Γερμανία).

Οι αλλαγές θέσεων συνεχίζονταν καθώς στη μάχη του βάθρου έμπαινε και ο Γάλλος Romain Febvre, αλλά και ο φορμαρισμένος Βέλγος Lucas Coenen που έκλεισε τη φετινή σεζόν της ΜΧ2 με ένα μεγάλο σερί νικών. Ο Coenen είχε καταφέρει να φτάσει στη διεκδίκηση του βάθρου με τη Husqvarna των 250 κυβικών απέναντι σε ανταγωνισμό αμιγώς με 450 cc όταν, μαχόμενος με τον Prado, το παράκανε, έπεσε και χτύπησε τον ώμο του εγκαταλείποντας τη μάχη.

Στην κεφαλή ο Gajser είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα τερματίζοντας πρώτος με σχεδόν επτά δευτερόλεπτα διαφορά από τον Tomac, ενώ ο Febvre πήρε την τρίτη θέση κερδίζοντας άνετα τον Prado.

LAURENCE J MXoN UK 2024
Jett Lawrence #6 (Αυστραλία, Honda), Tim Gajser #25 (Σλοβενία, Honda)

Race 2 (MX2 και Open)

Ο Ισπανός Ruben Fernandez έστριψε πρώτος στη Holeshot του δεύτερου αγώνα, μπροστά από τον Γερμανό Simon Laengenfelder και τον Λετονό Karlis Reisulis, ακολουθούμενοι από τους Jett Lawrence (Αυστραλία) και Aaron Plessinger (ΗΠΑ).

Ο νέος πρωταθλητής ΜΧ1, ο Ολλανδός Kay de Wolf ενεπλάκη στη μάχη της κορυφής περνώντας τον Laengenfelder πριν πέσει και χάσει μερικές θέσεις, ενώ από τον όγδοο γύρο του αγώνα και μετά οι τρεις πρώτοι είχαν παγιωθεί στις θέσεις τους. Οι Lawrence, Fernandez και Laengenfelder τερμάτισαν με αυτή τη σειρά, με τον Γάλλο Maxime Renaux να πιέζει ασφυκτικά τον Laengenfelder για την τρίτη θέση χωρίς τελικά να το καταφέρει.

Με το τέλος και του δεύτερου αγώνα η Ολλανδία βρισκόταν στην πρώτη θέση της κατάταξης, με τις ΗΠΑ μόλις έναν βαθμό πίσω και την Αυστραλία τρίτη.

Race 3 (MXGP και Open)

Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας του ΜΧοΝ 2024 ήταν πλέον ένας μεγάλος τελικός και το θέαμα που χάρισε στο κοινό ήταν αντάξιο του επιπέδου των κορυφαίων αναβατών του κόσμου.

Στη Holeshot του αγώνα έφτασε πρώτος ο Αμερικανός Eli Tomac, με τους Hunter Lawrence, Prado, Gajser, Roczen, Herlings, Jett Lawrence, Febvre, Forato, Plessinger και Renaux να κυνηγούν από κοντά.

Πιο πίσω ένα μπλέξιμο πολλών αναβατών ενέπλεξε τους Coldenhoff και Fernandez, την ώρα που οι Prado και Tomac αντάλλασαν μεταξύ τους την κορυφή του αγώνα με τον Gajser να έρχεται από πίσω.

Στον πέμπτο γύρο οι Αυστραλοί αδελφοί Lawrence πέρασαν τον Prado και τρέχοντας στην τρίτη και τέταρτη θέση έκαναν αυτομάτως την ομάδα της χώρας τους φαβορί για τη νίκη, ειδικότερα από τη στιγμή που ο έτερος Αμερικανός Plessinger υποχωρούσε στην ενδέκατη θέση.

Στην κορυφή είχαμε μια θεαματική μάχη δύο κορυφαίων πρωταθλητών, του Αμερικανού Tomac με τον Σλοβένο Gajser, από την οποία τελικώς επικράτησε ο δεύτερος και ως τον ένατο γύρο του αγώνα είχε φτιάξει μια μικρή διαφορά ασφαλείας.

Στο μεταξύ ο Prado έχανε θέσεις από τους Herlings και Febvre, ωστόσο η Γαλλία σταδιακά έχασε επαφή με το βάθρο όταν πρώτα ο Renaux έπεσε και υποχώρησε στα όρια της δεκάδες, ενώ λίγο αργότερα ο Febvre έχασε τη φόρα του στην προσγείωση από άλμα και αποχώρησε από τον αγώνα με έντονους πόνους.

Στον δέκατο γύρο ο Jett Lawrence πέρασε τον Tomac στη δεύτερη θέση και κυνήγησε τον Gajser που είχε ήδη ανοίξει μια διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων. Ο Αυστραλός πήρε πολλά ρίσκα για να φτάσει τον Σλοβένο, γλίτωσε τουλάχιστον δύο φορές οριακά την πτώση και ανταμείφθηκε για το θάρρος του πιάνοντας και περνώντας τον πρωτοπόρο με μια απρόσμενη και εντυπωσιακή προσπέραση στην ευθεία των Πιτς, ωστόσο ο τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής MXGP επέστρεψε επίμονα και στον τελευταίο γύρο κατάφερε να κλέψει τη νίκη από τα χέρια του Αυστραλού.

Ο Tomac τερμάτισε τρίτος και ο έτερος Αυστραλός, Hunter Lawrence, ήρθε τέταρτος εδραιώνοντας τη μεγάλη νίκη της εθνικής ομάδας της χώρας στο ΜΧοΝ 2024.

PODIUM MXoN UK 2024

Αυτή είναι η πρώτη νίκη της Αυστραλίας μετά από 77 διοργανώσεις MXoN, με την ομάδα των ΗΠΑ δεύτερη και την Ολλανδία τρίτη. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Ισπανία, Γαλλία και Γερμανία.

Στην MXGP κατηγορία μεγάλος νικητής ήταν ο Σλοβένος Tim Gajser, στην ΜΧ2 ο παγκόσμιος πρωταθλητής της, ο Ολλανδός Kay de Wolf, ενώ στην Open πρώτευσε ο Αυστραλός Jett Lawrence.